Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś
Uroda Dopasuj kosmetyki do swoich włosów

Dopasuj kosmetyki do swoich włosów

Data publikacji 23 grudnia 2020


Wiele kobiet w Polsce ma zniszczone włosy, co można zauważyć, rozglądając się wokół siebie na ulicy. Przyczyn tego jego wiele, ale niezależnie od nich, pomóc może pielęgnacja – pod warunkiem, że jest odpowiednia. Z tym zaś jest największy problem, czego powodem jest między innymi brak odpowiedniej wiedzy.

Jaki typ włosów i jaka kondycja?

Typ włosów to jedno, ale najbardziej liczą się aktualne potrzeby. Można mieć włosy z natury suche, przetłuszczające się czy normalne, ale stosowane zabiegi czy stylizacja mogą zmieniać ich stan i przez to potrzeby. Zwykle dochodzi do przesuszenia włosów – choć suche pasma mogą bez przeszkód iść w parze z mocno przetłuszczającą się skórą głowy, co powoduje jeszcze większe utrudnienia w pielęgnacji. Trzeba zatem reagować i dopasowywać typ stosowanych kosmetyków do aktualnych potrzeb włosów. Mogą być one uzależnione nie tylko od tego, co zrobiło się z włosami, ale też na przykład od pory roku – przykładowo, wysuszająco wpływa zarówno słońce, jak i mróz, a nawet suche od centralnego ogrzewania powietrze.

Kwestia porowatości włosów

Od jakiegoś czasu też wskazuje się na zasadność dobierania kosmetyków pod względem ich porowatości. Trzeba jednak wiedzieć, że produkty stworzone z myślą o konkretnych typach pod tym względem to głównie kosmetyki naturalne. W sieci pojawia się coraz więcej sklepów, które je oferują. Często na ich stronach można też przeczytać porady na temat tego, jak rozpoznać porowatość włosów, a nawet wykonać prosty test, który pozwoli to określić. Do określania posiadanego typu stosuje się takie wyznaczniki jak na przykład tempo suszenia włosów czy stopień ich podatności na stylizację. Choć do tej pory nie mówiło się o tym wiele, okazuje się, że dobieranie kosmetyków pod tym względem ma ogromne znaczenie. Nic w tym zresztą dziwnego. Niektóre włosy lubią proteiny, podczas gdy inne są przeproteinowane. Dodatkowo dostarczanie im takich składników sprawia, że stają się coraz bardziej sianowate i w efekcie zniszczone – tak mogą działać nawet bardzo dobre kosmetyki, jest to po prostu znak, że dany preparat nie jest dla konkretnych włosów odpowiedni.

Wykonanie testu czy samodzielne określenie porowatości włosów oraz wybór dopasowanych do tego parametru kosmetyków w przypadku wielu kobiet okazuje się przełomem w pielęgnacji włosów. Nic dziwnego – kiedy dostarczy im się dokładnie tego, czego potrzebują, stają się idealne: mięsiste, gładkie, a jednocześnie pełne objętości, odżywione i zdyscyplinowane.

Wskazana zmiana

Często można spotkać się z opinią, że kiedy już uda się dopasować szampon, odżywkę, maskę i inne kosmetyki do pielęgnacji włosów idealnie do potrzeb swoich pasm, powinno się przy nich pozostać. Nie jest to jednak prawda. Włosy potrzebują zmiany i dostarczania im różnych składników. Poza tym, jak było wspomniane wyżej, ich potrzeby, a nawet w pewnym sensie typ, mogą się zmieniać, nieraz nawet często. Wystarczy choćby normalne włosy poddać inwazyjnemu zabiegowi fryzjerskiemu, jak rozjaśnianie, by z normalnych stały się suche.

Redakcja pekaespomaga.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak pozbyć się łupieżu