Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś
Motoryzacja Oleje silnikowe

Oleje silnikowe

Data publikacji 20 grudnia 2020


Większość społeczeństwa posiada samochody. Samochód pozwala nam bezpiecznie dotrzeć do pracy i z niej wrócić. Samochód pozwala nam również w dogodnej dla siebie porze pojechać na zakupy czy wakacje. Ogólnie rzecz ujmując posiadanie pojazdu pozwala nam się uwolnić o miejskiej komunikacji, która często jest przepełniona i rzadko przyjeżdża na czas.

Natomiast warto podkreślić, że bezpieczny pojazd to przede wszystkim sprawny pojazd. O tą właśnie sprawność już my sami powinniśmy zadbać. Posiadanie samochodu to nie tylko wygoda, którą otrzymujemy w momencie zakupu pojazdu, ale również obowiązki. Jesteśmy bowiem zobowiązani do corocznego przeglądu, wymiany opon na dany sezon, wymianę zużytych części, wymiany oleju. Wymiana oleju może sprawić nam trudność – musimy znać jaki olej jest odpowiedni dla naszego samochodu.

Olej silnikowy dlaczego jest taki ważny?

Olej silnikowy jest fundamentem sprawnego silnika. Jest tak ważny, że nasz samochód wyposażony jest w kontrolkę informującą o niewielkiej ilości w silniku. Innymi słowy, olej silnikowy wpływa na żywotność silnika oraz powoduje mniejsze zużycie paliwa. A jak sami wiemy, wadliwy silnik powoduje poważne problemy i jego naprawa jest naprawdę kosztowna.

Olej silnikowy odpowiada za smarowane w silnikach spalinowych. Olej ogranicza bowiem tarcie części, które współpracują ze sobą i tym samym zmniejsza ich zużycie. Właściwości oleju charakteryzuje jego lepkość. Dodatkowo oleje są wzbogacone w dodatki uszlachetniające, które powodują rozruch zimnego silnika. To jednak niejedyne właściwości olejów silnikowych. Oleje również chronią przed korozją i rdzewieniem, utrzymują czystość silnika.

Rodzaje olejów silnikowych

Oleje silnikowe podzielone są oleje mineralne, syntetyczne i półsyntetyczne. Oleje te różnią się bazą produkcji i ilością dodatków uszlachetniających. Oleje mineralne powstają w wyniku destylacji ropy naftowej. Oleje syntetyczne powstają w wyniku syntezy chemicznej. Natomiast oleje półsyntetyczne uzyskiwane są dzięki frakcji destylacji ropy naftowej, jak i również syntezy chemicznej.

Warto podkreślić, że to oleje syntetyczne dzięki dostosowaniu do pracy w wyższych temperaturach i większych naciskach zapewniają największą ochronę silnika. Oleje syntetyczne gwarantują zdecydowanie lepsza wydajność paliwową i przede wszystkim bez problemu uruchomią silnik podczas dużych mrozów. Co ciekawe, jeśli mamy starszy samochód, który przejechał już dużą ilość km to zdecydowanie bezpieczniej będzie postawić na olej mineralny.

Warto również przybliżyć parametry olejów silnikowych. Na podstawie klasyfikacji SAE możemy wyróżnić osiem klas lepkości olejów letnich i sześć klas lepkości olejów zimowych. Obecny rynek oferuje jednak oleje wielosezonowe, które określane są wartościami dotyczących olejów letnich i zimowych. Warto podkreślić, że im niższa jest pierwsza cyfra w oznaczeniu oleju, tym niższa może być temperatura, w jakiej olej uruchomi silnik. Druga cyfra w oznaczeniu powinna być jak najwyższa – oznacza to bowiem, że olej w wyższej temperaturze zagwarantuje odpowiednie smarowanie w silniku.

Redakcja pekaespomaga.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Otworzenie własnego komisu samochodowego