Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś
Motoryzacja Otworzenie własnego komisu samochodowego

Otworzenie własnego komisu samochodowego

Data publikacji 29 grudnia 2020


Z dużą dozą prawdopodobieństwa wiele osób, które interesują się samochodami oraz szeroko pojętą motoryzacją, a także chcą w tej branży zarabiać pieniądze zastanawiają się jak otworzyć komis samochodowy.

Własny komis samochodowy

Z pozoru mogłoby się wydawać, iż jest to prosta oraz niewymagająca dużego nakładu czasu praca. Jednakże w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Wchodząc na rynek samochodów używanych trzeba wiedzieć, na jakie koszty będziemy narażeni. Na samym początku warto również wiedzieć jak działa komis samochodowy. Zapewne nie każdy wie, że prowadząc własny komis jesteśmy pośrednikiem między klientem, który kupuje używany samochód, a właścicielem go sprzedającym. Nie sprzedajemy swoich samochodów. W ramach takiej transakcji otrzymujemy pewną prowizję, która jest zazwyczaj ustalana w przypadku podpisywania danej umowy. Prowizja w zdecydowanej większości przypadków wynosi 2–3% oraz określana jest w procentach. Osoba prowadząca komis otrzymuje takie wynagrodzenie dopiero w momencie dopiero w momencie sprzedaży wstawionego do komisu pojazdu. Zapewne doskonałym rozwiązaniem będzie także handel samochodami poleasingowymi, czyli sprzedaż samochodów, które do nas formalnie należą. Zakup i sprzedaż pojazdów poleasingowych może być naprawdę opłacalnym przedsięwzięciem, ponieważ takie samochody można nabyć w całkiem dobrych cenach. W przypadku takich aut do napraw używano wyłącznie oryginalnych części. Natomiast historia serwisowania jest starannie udokumentowana, dzięki czemu sprzedaż jest zdecydowanie łatwiejsza, co jest naprawdę ogromną zaletą. W tym momencie zapewne wiele osób zastanawia się, jakie są koszty początkowe takiej działalności. Oczywiście w tej sytuacji największym wydatkiem będzie w głównej mierze zakup gruntu, jest to zdecydowanie najpoważniejsza inwestycja. Cena jak w każdym innym przypadku będzie zależna od wielkości oraz lokalizacji terenu. Dlatego w niektórych przypadkach kwota może wynosić nawet kilka milionów złotych. Jednak przeważnie trzeba mieć wolne kilkadziesiąt tysięcy złotych. Rozpoczynając nas biznes należy się przede wszystkim zastanowić jak dużo aut będziemy chcieli posiadać w naszym komisie. Wiadome jest, że im więcej, tym cena za grunt będzie większa. Musimy zapewnić osobom chętnym umożliwić swobodne oględziny pojazdów, obejrzenie ich z większej odległości, a także zapewnić możliwość otworzenia wszystkich drzwi oraz bagażnika. Powierzchnia powinna być w pełni utwardzona a plac musi być oświetlony. Warto postawić na solidne ogrodzenie. Zwykła siatka powinna załatwić sprawę. Jeżeli nasze samochody są drogie warto w takiej sytuacji zatrudnić firmę ochroniarską oraz zainwestować w monitoring. Świetnie sprawdzi się przenośny kontener biurowy, chociaż cena nie będzie taka mała. Dlatego takie rozwiązanie zalecane jest osobom, które mają pokaźny kapitał. 

Rejestracja komisu

Pamiętajmy, że komis samochodowy musi być zarejestrowany jako jednoosobowa działalność gospodarczą, spółka cywilna czy spółka prawa handlowego.

Redakcja pekaespomaga.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?