Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Wycieraczki samochodowe – co warto o nich wiedzieć?

4 grudnia 2020 Wycieraczki samochodowe - co warto o nich wiedzieć?

Samochód to maszyna, która składa się z wielu, często naprawdę bardzo zaawansowanych technicznie elementów. Co jednak bardzo ciekawe, nie tylko one są warte uwagi i wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Równie często o wiele większe znacznie posiadają te najprostsze i zdecydowanie najtańsze części. Dobrym tego przykładem są wycieraczki samochodowe. Co o nich powinien wiedzieć każdy kierowca?

Czym grożą zużyte wycieraczki?

Gdy wycieraczki działają jak należy, wiele osób po prostu zapomina o ich istnieniu. Problem jednak zaczyna się wtedy, gdy wycieraczki się zużywają i ich efektywność pracy drastycznie spada. Czym może to grozić?
Zdecydowanie największym problemem związanym z nieprawidłową pracą wycieraczek, jest znaczne pogorszenie się widoczności. Na szybie zaczynają pojawiać się smugi, niewytarte fragmenty, a także po prostu brudne plamy. Jest to sytuacja niedopuszczalna, ponieważ grozi nawet wypadkiem. Innego typu bardzo często spotykanym problemem jest irytujący pisk, który towarzyszy każdemu poruszeniu się wycieraczki po szybie.
Co może grozić w przypadku posiadania słabej jakości wycieraczek? Oczywiście najbardziej przykrym skutkiem takiego stanu rzeczy jest stłuczka lub nawet wypadek, lecz to nie wszystko, z czym trzeba się liczyć. Równie prawdopodobne jest uszkodzenie szyby poprzez jej porysowanie, a nawet otrzymanie mandatu od policji oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Jak dbać o wycieraczki?

Choć nowe wycieraczki nie są specjalnie dużym kosztem, szczególnie na tle pozostałych elementów eksploatacyjnych w samochodzie, to jednak ich wymiana często jest kłopotliwa i zwyczajnie czasochłonna. Z tego też powodu warto wiedzieć, w jaki sposób dbać o swoje wycieraczki, aby maksymalnie wydłużyć ich żywotność i tym samym opóźnić moment ich wymiany. Jak to zatem zrobić?
Najpoważniejszym błędem podczas użytkowania wycieraczek jest uruchamianie ich w czasie zimy, gdy na szybie znajduje się jeszcze lód. Przyczynia się to do niezwykle szybkiej degradacji gumy. Podobnie sprawa wygląda, jeśli wycieraczki są przymarznięte do szyby. Grozi to nawet ich całkowitym i natychmiastowym zniszczeniem.
Innego typu bardzo dobrem pomysłem jest podnoszenie wycieraczek w sytuacji, gdy auto będzie dłuższy czas stało nieużywane. Warto również od czasu do czasu, przynajmniej na tydzień, przetrzeć pióro wycieraczki suchą szmatką, aby pozbyć się z niej zabrudzenia.

Jak kupić nowe wycieraczki?

Jak jednak łatwo się domyślić, nawet najbardziej świadome korzystanie z wycieraczek oraz odpowiednie o niedbanie nie spowoduje, że będą one działały wiecznie. Prędzej czy później nadejdzie dzień, w którym trzeba będzie kupić nowy zestaw. Jak to zrobić? Jest to prostsze, niż może się wydawać, ponieważ na opakowaniu każdej wycieraczki jest specjalna instrukcja, do jakiego dana wycieraczka pasuje samochodu. Nie tylko marki, lecz również konkretnego modelu i jego rocznika. Dlatego też, jeśli na pudełku znajdzie się posiadany model samochodu, można spokojnie takie wycieraczki kupić i w wolnej chwili założyć je na swoim samochodzie.

problemy z zasypianiem

Redakcja pekaespomaga.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy korzystaniu z leasingu
Otworzenie własnego komisu samochodowego
Jaki kombinezon na motor wybrać?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jaki kombinezon na motor wybrać?