Strona główna
Dom i Ogród
Tutaj jesteś
Dom i Ogród O czym pamiętać zakładając domowy ogródek ziołowy?

O czym pamiętać zakładając domowy ogródek ziołowy?

Data publikacji 24 grudnia 2020


Chcesz wnieść nieco wiosennej świeżości w Twoim domu, niezależnie od aury panującej na zewnątrz? Pragniesz korzystać z dobroczynnych właściwości świeżych ziół i mieć je przez cały rok na wyciągnięcie ręki? Jeśli posiadasz chociaż jeden słoneczny parapet lub balkon o odpowiedniej wystawie, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś założył domowy ogródek ziołowy. Wcale nie musisz mieć niewiarygodnych umiejętności ani mnóstwa czasu, aby móc się cieszyć domową uprawą ziół. Dzięki tym prozdrowotnym roślinom Twoją kuchnię wypełni woń aromatycznych dań, a potrawy będą zawsze pięknie udekorowane.

Jak zaaranżować mini-ogródek ziołowy?

Przede wszystkim wybierz odpowiednie pojemniki, w których posadzisz rośliny. Weź pod uwagę ilość miejsca, które planujesz przeznaczyć na swój domowy ogródek ziołowy. Sklepy ogrodnicze dysponują szeroką ofertą tego typu towarów: począwszy od naturalistycznych donic ceramicznych, poprzez drewniane koszyczki, na skrzynkach balkonowych kończąc. Dla ogrodników – amatorów dostępne są także gotowe rozwiązania w postaci zestawów przeznaczonych specjalnie do hodowania ziół. Niezależnie od rodzaju donic, dobrze gdy posiadają one otwory odprowadzające nadmiar wody oraz ułatwiające korzeniom dostęp do tlenu.

Jakie warunki zapewnić uprawianym roślinom?

Organizując miejsce na domowy ogródek ziołowy, kieruj się zasadą: im więcej słońca, tym silniejszy wzrost i aromat ziół. Aby zapewnić im jak najwięcej słonecznych kąpieli, postaw swój zielnik na stanowisku o południowej lub zachodniej wystawie. Kluczowym elementem uprawy ziół, obok odpowiedniego nasłonecznienia, jest również dobór podłoża. Najlepiej sprawdzi się tu bogata w składniki mineralne ziemia na bazie torfu o lekko kwaśnym odczynie. Możesz zaopatrzyć się też w gotowe podłoże przeznaczone do uprawy ziół. Zanim umieścisz ziemię i rośliny w pojemnikach, przygotuj drenaż. Dzięki niemu na dnie skrzynki lub donicy nie będzie zbierać się woda, która może powodować gnicie korzeni.

Jakie zioła wybrać do domowego zielnika?

Możesz kupić gotowe sadzonki świeżych ziół sprzedawane w doniczkach lub uzbroić się w cierpliwość i samodzielnie wyhodować je z nasion. Planując domowy ogródek ziołowy, pamiętaj jednak o tym, aby posadzić obok siebie rośliny o podobnych potrzebach. Rozsadź zioła w taki sposób, aby każde miało co najmniej 10 cm przestrzeni. Do najpopularniejszych domowych ziół należą: mięta, bazylia, tymianek, oregano, melisa i majeranek. Przy wyborze warto kierować się tym, jakie zioła najczęściej wykorzystujesz w kuchni.

Jak pielęgnować domowy ogródek ziołowy?

Samo założenie własnego ogródka wypełnionego ziołami to nie wszystko. Ważną kwestią jest jego pielęgnacja, składająca się z prostych, ale regularnie wykonywanych czynności. Pierwszą z nich jest podlewanie, które najlepiej robić wcześnie rano lub późnym wieczorem, aby woda nie zdążyła wyparować. Wystrzegaj się też zbyt obfitego podlewania, gdyż wiele gatunków ziół bardzo źle reaguje na zalanie korzeni. Jeżeli zdecydujemy się na nawożenie, to należy używać do tego celu wyłącznie nawozów naturalnych i robić to bardzo oszczędnie. Dobrą praktyką jest także regularne zrywanie listków z czubków roślin, co pobudza je do wzrostu.

Redakcja pekaespomaga.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

wartość rynkowa samochodu