Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie USG ciąża

W którym tygodniu ciąży warto zrobić USG ?

Data publikacji 24 listopada 2021

Ciąża jest bardzo szczególnym czasem dla każdej kobiety. To nie tylko okres wyczekiwania na potomstwo. Ciężarne kobiety zupełnie inaczej muszą podchodzić do większości aspektów swojego życia, takich jak odżywianie, odpoczynek, zapobieganie chorobom czy potencjalnym wypadkom. Największe jednak znaczenie dla właściwego przebiegu ciąży i rozwoju dziecka są regularne badania. Jednym z najważniejszych jest USG. Najczęściej pierwsze badanie przypada na 6 tydzień ciąży.

USG w ciąży — badanie nie tylko dla dziecka, ale również dla mamy.

Badanie ultrasonograficzne, zbyt często kojarzone jest z oglądaniem rozwijającego się maluszka. Niewiele przyszłych mam pamięta, że jest ono równie ważne dla ich zdrowia. Regularne USG pozwala ocenić, jak rozwijają się i kształtują narządy rodne kobiety. Najnowsze zalecenia wskazują na wykonanie badań przesiewowych czterokrotnie w trakcie trwania ciąży.

Pierwsze badanie wykonywane jest już na wstępnym etapie. Kobieta odwiedza lekarza, żeby zdiagnozować ciążę i najczęściej jest to 6 tydzień ciąży. Ogólnie przyjmuje się, że należy je wykonać między 6 a 11 tygodniem ciąży.Kolejne termin badania to okres między 11 a 13 tygodniem ciąży. Stanowi ono szczegółową profilaktykę w kontekście wad rozwojowych. Oceniana jest również stan tętnic miedniczych matki.Następne badanie — połówkowe — wykonywane jest między 18 a 22 tygodniem ciąży. Wtedy to po raz kolejny wykonywana jest ocena pod kątem wad genetycznych. Analizowana jest również anatomia płodu.Kolejne badanie wypada na czas między 28 a 32 tygodniem. Ponownie dokonuje się analizy anatomii płodu oraz wykonywany jest pomiar wzrostu płodu. To bardzo dobry czas na zrobienie USG 3D/4DOstatnie badanie wykonuje się około 36-38 tygodnia ciąży. Określa się w nim masę urodzeniową dziecka oraz ilość płynów owodniowych jest ono wykonywane na zlecenie lekarza. I tak jak USG w szóstym tygodniu ciąży dostarcza wielu szczegółowych informacji, tak ostatnie badanie ma charakter przygotowujący do porodu.

Kiedy najlepiej zrobić pierwsze USG

Zalecenia lekarzy w tej sprawie określają, że pierwsze badanie ultrasonograficzne należy wykonać między 6 a 11 tygodniem ciąży. Jako że jest ono poniekąd związane ze stwierdzeniem obecności płodu, wykonuje się je już w pierwszej fazie, czyli około 6 tygodnia ciąży. Wtedy już bije serce i zaczynają się rozwijać poszczególne narządy dziecka. To najlepszy moment, aby zacząć przyjmować niezbędne suplementy, które można znaleźć na mamadha.pl. Każda mama marzy przede wszystkim o zdrowym dziecku, a to może zapewnić jej właściwe odżywianie i suplementacja niezbędnych składników mineralnych i witamin.

Materiał partnera

Suszarka do włosów

Redakcja pekaespomaga.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

chore zatoki objawy