Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie chore zatoki objawy

Chore zatoki objawy. Jakie występują najczęściej?

Data publikacji 7 stycznia 2022


Zapalenie zatok to schorzenie, które może pojawić się zarówno u osoby dorosłej jak i u dzieci. Przyczyny zapalenia zatok są różne. Najczęściej powodem jest przeziębienie, tym bardziej nieleczone lub źle leczone. Są jednak też inne.

Chore zatoki. Przyczyny schorzenia mogą być nietypowe

Zatoki znajdują się w okolicach nosa i oczu. To przestrzenie wypełnione powietrzem. Rzęski, którymi wyściełana jest błona śluzowa zatok mają za zadanie kierować powstającą wydzielinę w kierunku nosa, dzięki czemu nie przedostaje się ona dalej i nie powoduje zakażenia. Jednak jeśli dojdzie do zapalenia zatok, zatoki przestają być jałowe, pojawiają się w nich bakterie. Dochodzi do ich namnażania się. Wydzieliny jest na tyle dużo, że cała nie jest kierowana w kierunku nosa, zalega w zatokach, co powoduje dalsze namnażanie się bakterii i niepokojące objawy.

Najczęściej do zapalenia zatok dochodzi wskutek dostania się do nich bakterii z zewnątrz – poprzez nos. Jednak czasami przyczyny zapalenia zatok są zupełnie inne, nietypowe. Do zapalenia zatok może dojść przez krew. Przyczyna może być też stomatologiczna. Ząb, do którego wdało się zapalenie, bardzo często powoduje ropne stany dziąsła. Bakterie z tych rejonów mogą jednak przedostać się do zatok i spowodować ich zapalenie. Nierzadko więc leczenie zapalenia zatok powinno być związane z leczeniem przyczyny takiego stanu, bowiem nawet wyleczone zapalenie zatok może szybko powstawać ponownie.

Chore zatoki objawy. Jakie są najczęstsze?

Dużo jest charakterystycznych objawów zapalenia zatok. Chore zatoki objawy. Jakie są najbardziej charakterystyczne? Można tu wymienić dolegliwości bólowe w okolicy nosa i czoła oraz wydzielinę – często o żółtawym kolorze – wypływającą z nosa lub spływającą po gardle. Chory może mieć też wysoką gorączkę przekraczającą nawet 38 stopni Celsjusza. Czoło, nos i policzki mogą być wrażliwe na ból. Każde dotknięcie może powodować co najmniej dyskomfort.

Charakterystycznym objawem zapalenia zatok jest pulsowanie odczuwalne w okolicach nosa i czoła. Nie w każdym momencie można je czuć. Często pojawia się tylko przy wysiłku lub przy nachylaniu się. Zapalenie zatok zakłóca także poczucie węchu i smaku.

Chory cierpiący na zapalenie zatok może też poczuć, że z jego ust wydobywa się przykry zapach. Może też pojawić się kaszel, poczucie zmęczenia. Nierzadko problemem jest mowa. Chory zaczyna mówić przez nos, mówienie jest trudniejsze niż zazwyczaj.

Leczenie zapalenia zatok

Chore zatoki należy niezwłocznie zacząć leczyć. Oprócz bólu, uczucia dyskomfortu i podobnych problemów, mogą bowiem z czasem doprowadzić do powstawania innych problemów chorobowych. W leczeniu zatok dużą rolę odgrywa farmakoterapia. Konieczne są leki obniżające gorączkę oraz przeciwbólowe. Bardzo często też lekarz zapisuje antybiotyk, który trzeba brać nawet przez 3 tygodnie, a nawet dłużej. Nierzadko wskazane jest użycie kropli do nosa lub irygatorów z odpowiednim lekiem. Pomagają one rozrzedzić wydzielinę zalegającą w zatokach. Wypływać ona będzie przez nos. Często też lekarz zaleca płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej lub wody morskiej.

Leczenie zapalenia zatok może trwać wiele tygodni. Wszystko zależy od stopnia nasilenia choroby. Jeśli zauważymy u siebie objawy zapalenia zatok, warto zgłosić się do lekarza jak najszybciej i rozpocząć proponowane przez niego leczenie.

Redakcja pekaespomaga.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

chore zatoki objawy