Dlaczego pojawiają się problemy z zasypianiem?
Data publikacji 8 stycznia 2022
Problemy z zasypianiem dotyczą wielu ludzi. Sen to naturalny element ludzkiego rytmu biologicznego. Przede wszystkim jest to czas, w którym nasz organizm będzie mógł się zregenerować, a także odpocząć. Niestety często się zdarza, że naturalny rytm snu zostaje zachwiany, przez co można mieć problemy z zaśnięciem.
Sen – dlaczego jest tak ważny?
Odpowiedni sen ma nieprzecenioną wartość dla naszego zdrowia psychicznego oraz fizycznego. To jedna z podstawowych potrzeb biologicznych ludzkiego organizmu. Należy pamiętać o tym, że w trakcie snu nasza przemiana materii jest powolniejsza, a częstotliwość oddechów oraz skurczów serca zwalnia. Trzeba też wspomnieć o tym, że wrażliwość na większość bodźców jest bardzo obniżona – tak samo jest w przypadku aktywności ruchowej. Sen to przede wszystkim okazja do odpoczęcia naszego organizmu. Warto podkreślić, że zdrowy sen powinien trwać od 6 do 8 godzin i kończyć się spontanicznie. Powinniśmy przede wszystkim zasypiać zgodnie z naszym zegarem biologicznym, czyli budzić się samoistnie, wypoczęci i gotowi do sprostania codziennym wyzwaniom. Niestety wiele ludzi skarży się na problemy z zaśnięciem. Efektem tego jest to, że jesteśmy niewyspani, zmęczeni, a także rozdrażnieni. Jeżeli problemy z zasypaniem zdarzają się sporadycznie, to nie powinniśmy się martwić – gorzej, jeśli sytuacja zaczyna się regularnie powtarzać – wtedy można już mówić o bezsenności.
Problemy z zaśnięciem
Problemy z zasypianiem dotykają wielu ludzi na całym świecie. Jeżeli zdarzają się regularnie, można mówić o bezsenności. Niestety ta przypadłość to nie tylko problem z zaśnięciem, ale również z utrzymaniem snu. Osoby źle sypiające, skarżą się na złą jakość snu i częste wybudzanie się w nocy, co ma wpływ na nieodpowiedni wypoczynek oraz słabą regenerację ludzkiego organizmu. Wynikiem tego jest przemęczenie, problemy z koncentracją, które przekładają się na błędy w nauce czy pracy. Ponadto osoby, który mają częste problemy z zasypianiem skarżą się na gorsze samopoczucie i są bardziej nerwowi. Nieodpowiednie zasypianie wpływa także na złą kondycję fizyczną naszego organizmu, która rzutuje na funkcjonowanie w społeczeństwie. Warto podkreślić, że według statystyk około 30-50% pełnoletnich osób miewa objawy bezsenności. Natomiast w 15% przypadków objawy te wpływają na gorszą jakość codziennego funkcjonowania.
Jakie są przyczyny problemu z zasypianiem?
Jeśli problem z zasypianiem męczy nas przez parę dni, to mowa tutaj o bezsenności przygodnej. Bezsenność krótkotrwała występuje w przypadku, gdy symptomy objawiają się do czterech tygodni. Jeżeli problemy ze snem utrzymują się dłużej niż cztery tygodnie, wtedy mowa tutaj o bezsenności przewlekłej, która jest poważną przypadłością. Jeśli chcemy poprawić jakość naszego snu, warto przede wszystkim zrezygnować z używek, jak alkohol kawa czy niektóre leki. Ponadto warto ograniczyć stres i zadbać o aktywność fizyczną. Negatywny wpływ na jakość snu może mieć oglądanie telewizji do późna lub przeglądanie smartfona przed snem. Jeśli takie środki nie pomogą, to trzeba udać się do specjalisty po pomoc.