Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Podejrzenie POChP

Obniżona tolerancja wysiłku – Podejrzenie POChP

Data publikacji 13 maja 2021

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, w skrócie POChP, charakteryzuje się kilkoma objawami. Zdarza się jednak, że objawy te są bagatelizowane przez pacjentów nawet po rozpoznaniu choroby. Badania wskazują, że aż 50% chorych na POChP uzależnionych od palenia wyrobów tytoniowych kontynuuje palenie papierosów po postawieniu diagnozy. Osoby te pogłębiają w ten sposób uszkodzenie dróg oddechowych i zmniejszają swoje szanse na spowolnienie tempa rozwoju choroby. W tym artykule wyjaśnimy Ci, czym właściwie jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc i opowiemy o jej podstawowych objawach. Wskażemy również, co robić, gdy pojawia się podejrzenie POChP. Serdecznie zapraszamy do lektury poniższego tekstu.

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – Czwarta przyczyna zgonów

Na początku skupmy się jednak na skrótowym przedstawieniu omawianej przez nas choroby. POChP, jak sama nazwa wskazuje, jest przewlekłą chorobą płuc, charakteryzującą się obturacją, czyli zwężeniem dróg oddechowych co powoduje ograniczenie przepływu powietrza. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc obecnie znajduje się na czwartym miejscu na liście najczęstszych przyczyn zgonów, a wiele wskazuje na to, że niebawem będzie to pozycja trzecia. Warto zaznaczyć, że w latach dziewięćdziesiątych, a więc zaledwie trzydzieści lat wstecz, Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc zajmowała miejsce szóste. Statystyka dokładnie obrazuje rozwój choroby na przestrzeni ostatnich lat i, niewątpliwie, wzbudza niepokój. O tym, jakie objawy świadczą o POChP  i co robić, gdy pojawia się u nas podejrzenie POChP, opowiemy w poniższej części artykułu.

Objawy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc – Podejrzenie POChP

Jak zostało wyżej wspomniane, Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc cechuje się kilkoma charakterystycznymi objawami. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę tych objawów, która pomoże Ci określić, czy u Ciebie słuszne wydaje się podejrzenie POChP:

  • Obniżona tolerancja wysiłku – Wskazana powyżej obniżona tolerancja wysiłku to nic innego, jak spadek kondycji fizycznej. Objaw ten jest szczególnie widoczny u osób, które w przeszłości mogły pochwalić się aktywnym trybem życia. Chorzy na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc często męczą się przy wykonywaniu prostych czynności, takich jak, na przykład, spacer.
  • Przewlekły kaszel – Jednym z najczęstszych objawów POChP jest przewlekły kaszel, który może pojawić się w dowolnym czasie podczas trwania doby. Warto zaznaczyć, że u niektórych pacjentów kaszel może być nasilony w godzinach porannych.
  • Duszność – Czyli subiektywne uczucie braku powietrza. W przypadku chorych na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc duszność nie musi być wywołana wysiłkiem fizycznym.
  • Odkrztuszanie plwociny – Czyli wydzieliny płucnej, na którą składa się: ślina, resztki pokarmowe oraz komórki złuszczonego nabłonka.

Powyżej zostały wskazane najczęstsze objawy POChP. Warto jednak zaznaczyć, że podejrzenie POChP mogą wzbudzać również inne objawy , takie jak: postępująca utrata masy ciała, ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech, nietypowe ruchy klatki piersiowej podczas oddychania  oraz zaburzenia neurologiczne i psychiczne. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na portalu Oddychajmy.pl: https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/, który jest rzetelnym źródłem wiedzy o Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc.

Podejrzenie POChP – Jakie kroki wykonać?

Jeśli w ostatnim czasie pojawiło się u Ciebie podejrzenie POChP, warto skonsultować swoje objawy z lekarzem. Po wykonaniu odpowiedniego wywiadu najprawdopodobniej skieruje Cię on na badanie zwane spirometrią, która zobrazuje aktualny stan funkcjonowania Twoich płuc.

Spirometria – Badanie czynnościowe układu oddechowego, którego celem jest pomiar  objętości i pojemności płuc oraz przepływów powietrza w płucach i oskrzelach na różnych etapach cyklu oddechowego

Wynik badania spirometrycznego obrazuje między innymi natężoną pojemność życiową płuc, która u osób chorych na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc bywa prawidłowa oraz wskaźnik nazywany FEV1, który określa objętość powietrza wydmuchanego w pierwszej sekundzie nasilonego wydechu. Na podstawie wskazanych powyżej wartości lekarz jest w stanie ocenić, czy u pacjenta występuje obturacja.

Podsumowanie – Podejrzenie POChP

W tym artykule wyjaśniliśmy Ci, czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc i przedstawiliśmy jej podstawowe objawy. Wskazaliśmy również, jakie kroki należy podjąć, gdy pojawia się podejrzenie POChP. Jeśli zatem wiesz, że POChP może dotyczyć właśnie Ciebie, a dodatkowo na co dzień przebywasz w środowisku pyłowym lub palisz wyroby tytoniowe, warto skonsultować stan Twoich płuc z lekarzem. Pamiętaj, że choć Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest chorobą nieuleczalną nie oznacza to, że nie można jej leczyć. Należy jednak zaznaczyć, że leczenie POChP nie polega jedynie na przyjmowaniu leków – ważne jest również wdrożenie w życie aktywności fizycznej (zgodnie z zaleceniami lakarza) oraz dbałość o dietę. Odpowiednia farmakoterapia połączona ze zmianą trybu życia może istotnie poprawić komfort życia chorego.

Redakcja pekaespomaga.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

chore zatoki objawy