Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Prawo jazdy w Anglii – jak je zdobyć?

16 grudnia 2020 Prawo jazdy w Anglii – jak je zdobyć?

Wszyscy wiedzą, co trzeba zrobić, aby w naszym kraju otrzymać niezbędne dokumenty kategorii B uprawniające do kierowania autami. Jak natomiast ta kwestia wygląda u zachodnich europejskich sąsiadów? Konkretnie mowa o dalekiej Wielkiej Brytanii. Sprawdźmy zatem dokładnie, jak zdobyć prawo jazdy w Anglii i na czym polega tamtejszy egzamin państwowy.

Obowiązujące przepisy

Ustalono odpowiednie zasady dla przyszłych kierowców. Pierwszym warunkiem jest wiek, który musi wynosić co najmniej 17 lat. Kolejny jest brak przeciwwskazań zdrowotnych (w przypadku osób z wadą wzroku powyżej 0,5 dioptrii niezbędne są okulary korekcyjne albo szkła kontaktowe). Absolutnie nie wolno zatajać informacji o poważnych, neurologicznych schorzeniach, w tym np. o epilepsji.

Stan zdrowia to jedno, ale ważne jest też to, aby mieszkać w Anglii co najmniej 185 dni. Co ciekawe, istnieje tzw. Provisional Driving Licence, czyli tymczasowe prawo jazdy. Jest ono przeznaczone dla osób, które rozpoczynają kurs tuż po ukończeniu wspomnianych 17 lat. Wtedy mogą one jeździć śmiało pod nadzorem starszego od siebie człowieka – wujka, brata, ojca itd.

Jak wygląda nauka jazdy?

Tutaj należy napisać o pewnej wyraźnej różnicy między przygotowywaniem się do egzaminu w Polsce a Wielkiej Brytanii. Chodzi o obowiązkowo wyjeżdżonych godzinach z instruktorem. U nas muszą one wynosić 30 godzin. Tam wcale nie ma takiego obowiązku!
I teraz najważniejsza sprawa. Nie jest też wymagane ukończenie trwającego pewien czas szkolenia organizowanego przez szkoły jazdy.

Kto zatem, jeśli nie instruktor będzie uczył przepisów ruchu drogowego? Doświadczony kierowca, który ma co najmniej 21 lat i prawko od minimum 3 lat. Natomiast teoretyczną wiedzę można poznać, kupując Kodeks Drogowy (The Highway Code). Jest on bardzo szczegółowy i dostępny w dosłownie każdej stacjonarnej księgarni w UK albo w sklepie internetowym.

Mimo to warto jednak skorzystać z kursu, by dostać prawo jazdy w Anglii. Szczególnie tyczy się to Polaków, którzy nie są przyzwyczajeni do poruszania się lewą stroną jezdni. Chyba, że przyszli kierowcy czują się pewni siebie. Wtedy mogą uczyć się, siedząc w swoim aucie posiadającym specjalną polisę ubezpieczeniową. Wystarczy, że będzie ono dodatkowo oznaczone literą L.

Egzamin – praktyka oraz teoria

Chcąc otrzymać praw jazdy w Anglii, należy przystąpić do egzaminu państwowego, który złożony jest oczywiście z dwóch części. Etap teoretyczny to ponad pięćdziesięciominutowy test (składający się 50 pytań, możliwych jest 7 błędów, a opłata wynosi 23 funty), gdzie sprawdzana jest odpowiednia znajomość przepisów ruchu drogowego. Po jego zdaniu, można przejść do nieco trudniejszej praktyki.

Wówczas egzamin ma na celu najpierw zweryfikowanie umiejętności prowadzenia samochodu oraz później tego, czy potrafi się przewidzieć różne niespodziewane zagrożenia na drodze (hazard perception test – 14 nagrań, gdzie trzeba dostrzec ryzykowne sytuacji). Na maksymalne 70 punktów, należy uzyskać minimum 44. Łączny koszt praktycznego testu to 62 funty.

problemy z zasypianiem

Redakcja pekaespomaga.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Inteligentna sieć energetyczna
Suszarka do włosów
kreatywny prezent dla mamy

Jesteś zainteresowany reklamą?

kreatywny prezent dla mamy